Державна податкова служба України
Чим регламентована діяльність органу і його призначення
ДПС є центральним органом виконавчої влади і його діяльність регламентована відповідним Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 р. № 227 (далі – Положення).
Діяльність ДПС спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів. який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Положенням покладено чимало завдань на ДПС, з повним списком яких можна ознайомитись клікнувши на Положення.
Серед основних завдань ДПС, що здійснюються ним у межах повноважень, передбачених законом, і які стосуються саме приватного медичного бізнесу, можна виділити наступні:
- державний нагляд (контроль) за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону;
- контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість;
- контроль своєчасності подання платниками податків (платниками єдиного внеску) передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску;
- а також забезпечення формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на ДПС, реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Якими нормативно-правовими актами керується орган, перевіряючи сферу медичного бізнесу
З перевірками органів ДПС справи йдуть дещо складніше, ніж з іншими Контролюючими органами, зокрема ДПС, серед іншого, керується наступними нормативно-правовими актами:
- Законом України № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», прийнятим 05.04.2007 р.;
- Законом України № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», прийнятим 07.1995 р.;
- Законом України № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», прийнятим 08.07.2010 р.;
- Порядком оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків – юридичними особами та їх відособленими підрозділами, затвердженим наказом Мінфіну від 20.08.2015 р. № 727;
- Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148;
- а також Податковим і Господарським кодексами України.
Положеннями вказаних вище нормативно-правових актів представники ДПС, серед іншого, наділені повноваженнями – проводити перевірки. Перевірки проводяться територіальними органами ДПС.
Які бувають види перевірок
Податкові перевірки бувають наступних видів:
Камеральні, предметом яких є суцільна перевірка податкової звітності (декларацій, розрахунків) у приміщенні податкового органу. Проводиться без будь-якого спеціального рішення керівника органу.
Фактичні – здійснюються за місцем фактичного ведення господарської діяльності щодо дотримання норм обігу готівки, здійснення розрахункових операцій, наявності дозвільних документів тощо. Підставою для фактичної перевірки є виявлення факту порушення законодавчих норм платником податку, отриманих від споживачів, контрагентів, або при неподанні належної звітності РРО тощо. Здійснюються без попередження та на підставі наказу.
Але найчастіше перевірки бувають документальні. Їх предметом є вчасність нарахування та сплати податків та зборів у повному обсязі, дотримання валютного, частково трудового законодавства (щодо сплати податків за найманих осіб): податкові декларації, фінансову звітність та первинні документи. При цьому, відповідно до норм Податкового кодексу України, документальні перевірки бувають наступних видів - планові та позапланові; виїзні та невиїзні; а також невиїзна позапланова електронна.
Які документи мають мати представники органу при перевірці і у який строк проводиться перевірка
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб’єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Таким чином, перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду зобов’язані пред’явити уповноваженому представнику суб’єкта господарювання:
- службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю);
- і надати суб’єкту господарювання копію направлення та наказу про проведення перевірки.
Суб’єкт господарювання має право не допускати посадових осіб ДПС для проведення перевірки, якщо вони не пред’явили зазначених документів.
Поряд з цим, слід пам’ятати, що при відмові від допуску посадових осіб ДПС до проведення перевірки без законних на те підстав до суб’єкта господарювання можуть застосовуватися адміністративний арешт, що накладається на майно такого суб’єкта, або ж адміністративний штраф, що накладається на посадових осіб платника податків, передбачений ст. 163-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Що мають надати представники органу за результатами перевірки
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду у разі виявлення порушення складає акт у двох примірниках, з яких один передається суб’єкту господарювання, а другий залишається у органу державного нагляду. В разі же, якщо порушень не було виявлено, результати перевірки оформлюються довідкою, яка підписується посадовими особами ДПС та суб’єкта господарювання.
Повноваження органу
До перевірок слід ставитися дуже серйозно, адже у разі виявлення порушень податкового законодавства чи законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС, представники останнього, серед іншого, наділені повноваженнями:
- застосовувати до платників податків (платників єдиного внеску) передбачені законом фінансові санкції (штрафи);
- складати стосовно платників податків - фізичних осіб та посадових осіб платників податків - юридичних осіб протоколи про адміністративні правопорушення та виносити постанови у справах про адміністративні правопорушення у порядку, встановленому законом;
- організовувати роботу та здійснювати контроль за застосуванням арешту майна платників податків, що мають податковий борг, та/або зупинення видаткових операцій на їх рахунках у банках, фінансових санкцій до платників єдиного внеску.
Чим може зарадити Центр медичного консалтингу «МедРада»
ЦМК «МедРада» має великий досвід у супроводі як планових, так й позапланових перевірок, оскарження їх результатів тощо. Наші фахівці позбавлять Ваш бізнес від негативних наслідків взаємодії з органом державного нагляду, надавши Клієнту можливість розвивати свій бізнес не відволікаючись на розв’язання юридичних питань.