Державна інспекція ядерного регулювання України
Чим регламентована діяльність органу і його призначення
Держатомрегулювання є центральним органом виконавчої влади і його діяльність регламентована відповідним Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 р. № 647 (далі – Положення).
Держатомрегулювання забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії, а його діяльність спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Положенням покладено чимало завдань на Держатомрегулювання, з повним списком яких можна ознайомитись клікнувши на Положення.
Основними завданнями Держатомрегулювання є:
- забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії;
- здійснення державного регулювання безпеки використання ядерної енергії;
- здійснення повноважень компетентного органу з фізичного захисту ядерного матеріалу та ядерних установок відповідно до Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок; з питань безпечного перевезення радіоактивних матеріалів відповідно до правил ядерної та радіаційної безпеки при перевезенні радіоактивних матеріалів; з питань аварійного оповіщення та інформування згідно з Конвенцією про оперативне оповіщення про ядерні аварії.
Якими нормативно-правовими актами керується орган, перевіряючи сферу медичного бізнесу
Основним таким нормативно-правовим актом є Закон України № 39/95-ВР «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку», прийнятий 08.02.1995 р.
Положеннями вказаного Закону державні інспектори з ядерної та радіаційної безпеки, серед іншого, наділені повноваженнями – здійснювати державний нагляд за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки від імені органу державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 листопада 2013 р. № 824 було затверджено Порядок здійснення державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки (далі – Порядок).
Цей Порядок визначає умови та встановлює основні форми й процедури державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки.
Які бувають види перевірок
Перевірки Держатомрегулювання бувають плановими й позаплановими.
Насамперед заходи державного нагляду (контролю) у медичних закладах представниками Держатомрегулювання проводяться щодо перевірки дотримання ліцензійних умов використання джерел іонізуючого випромінювання і законодавства про використання ядерної енергії загалом.
З актуальним списком суб’єктів господарювання, яких очікує планове інспекційне відвідування у поточному році, можна ознайомитися на офіційному сайті Держатомрегулювання (http://www.snrc.gov.ua/nuclear/uk/publish/category/346046).
Важливим моментом для проведення планової перевірки є умова, що суб’єкт діяльності у сфері використання ядерної енергії обов’язково повинен бути письмово повідомлений про її проведення в термін за 10 днів до початку перевірки.
Позапланові ж перевірки можуть проводитись за наступними підставами:
- повідомлення фізичних або юридичних осіб про провадження діяльності у сфері використання ядерної енергії, щодо якої Законом України “Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії” встановлено вимоги стосовно обов’язкового отримання ліцензії та/або іншого документа дозвільного характеру і реєстрації, без одержання таких документів або реєстрації та/або порушення суб’єктом діяльності у сфері використання ядерної енергії вимог ядерної та радіаційної безпеки;
- невиконання/неналежне виконання умов ліцензій, інших документів дозвільного характеру;
- невиконання приписів і розпоряджень, що складені за результатами інспекційних перевірок, інспекційних обстежень та аналізу інформації про стан ядерної та радіаційної безпеки об’єктів державного нагляду;
- виявлення недостовірної або суперечливої інформації у звітах, інших документах, поданих суб’єктами діяльності у сфері використання ядерної енергії відповідно до умов документів дозвільного характеру, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки;
- дані моніторингу радіаційної обстановки, які свідчать про її зміни, пов’язані з експлуатацією об’єктів державного нагляду;
- наявність негативних змін показників ядерної та радіаційної безпеки об’єктів державного нагляду, що виявлені за результатами проведення аналізу інформації або періодичної переоцінки їх безпеки;
- порушення у роботі (відмова) обладнання, систем (елементів), важливих для безпеки ядерних установок, що спричинили або могли спричинити виникнення аварійної ситуації;
- повідомлення органів державного нагляду (контролю) в інших сферах безпеки про події, що мають або можуть мати вплив на безпеку об’єктів державного нагляду та призвести до виникнення аварійних ситуацій;
- виникнення ядерних, радіаційних аварій, інцидентів або подій на аналогічних об’єктах державного нагляду в Україні та/або в інших країнах;
- надходження повідомлення про радіаційну аварію або виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу;
- звернення правоохоронних органів про проведення перевірок у передбачених законодавством випадках.
Які документи мають мати представники органу при перевірці і у який строк проводиться перевірка
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб’єкта діяльності у сфері використання ядерної енергії, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Перед початком проведення інспекційного обстеження, планової або позапланової інспекційної перевірки державний інспектор зобов’язаний пред’явити посадовим особам суб’єкта діяльності у сфері використання ядерної енергії, що обстежується або перевіряється, службове посвідчення та направлення (наказ або лист-повідомлення) із зазначенням підстав, цілей і питань проведення обстеження чи перевірки.
Строк здійснення планових перевірок не може перевищувати десяти робочих днів, але в окремих випадках може бути продовжений – не більше як на п’ять робочих днів у разі складності об’єкта державного нагляду (кількість ядерних установок, об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, об’єктів з переробки уранових руд, джерел іонізуючого випромінювання, що експлуатуються або використовуються), наявності у суб’єкта філій, інших відокремлених підрозділів, що провадять або заявили про намір провадити діяльність у сфері використання ядерної енергії.
Строк здійснення позапланових перевірок не може перевищувати п’яти робочих днів, але в окремих випадках може бути продовжений – не більше як на три робочих дні у разі складності об’єкта державного нагляду або події.
Що мають надати представники органу за результатами перевірки
За результатами інспекційної перевірки або інспекційного обстеження державними інспекторами протягом п’яти робочих днів складається акт.
У разі виявлення під час інспекційної перевірки, інспекційного обстеження чи проведення аналізу інформації про стан ядерної та радіаційної безпеки об’єктів державного нагляду порушень вимог ядерної та радіаційної безпеки державні інспектори видають припис.
У разі неможливості усунення порушень вимог ядерної та радіаційної безпеки та/або неспроможності суб’єкта діяльності у сфері використання ядерної енергії забезпечити дотримання таких вимог, що призвело чи може призвести до додаткового (вище встановлених рівнів) опромінення персоналу, населення або забруднення навколишнього природного середовища, державні інспектори видають розпорядження про обмеження, припинення чи зупинення експлуатації об’єктів державного нагляду.
Повноваження органу
У разі виявлення у процесі здійснення державного нагляду факту провадження суб’єктом діяльності у сфері використання ядерної енергії діяльності, щодо якої Законом України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії» встановлені вимоги обов’язкового отримання ліцензії та/або іншого документа дозвільного характеру і реєстрації, без одержання таких документів або реєстрації представник Держатомрегулювання складає протокол про порушення суб’єктом діяльності вимог зазначеного Закону.
Крім того, представник Держатомрегулювання має повноваження обмежувати, припиняти чи зупиняти експлуатацію підприємств, установ, організацій, ядерних установок, уранових об’єктів та призначених для поводження з радіоактивними відходами, установок із джерелами іонізуючого випромінювання в разі порушення ними вимог ядерної та радіаційної безпеки або неспроможності дотримання цих вимог.
Чим може зарадити Центр медичного консалтингу «МедРада»
ЦМК «МедРада» має великий досвід у супроводі як планових, так й позапланових перевірок, оскарження їх результатів тощо. Наші фахівці позбавлять Ваш бізнес від негативних наслідків взаємодії з органом державного нагляду, надавши Клієнту можливість розвивати свій бізнес не відволікаючись на вирішення юридичних питань.
До того ж, слід звернути увагу, що ЦМК «МедРада» має практичний досвід в отриманні ліцензії для суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з використанням джерел іонізуючого випромінювання (зокрема використання рентгенодіагностичних і рентгенотерапевтичних апаратів), що підлягає обов´язковому ліцензуванню. Докладніше можна ознайомитися за наступним посиланням – https://medrada.com/practice/licenziya-diyar/.