Державний регістр джерел іонізуючого випромінювання: що необхідно знати володільцям ДІВ?
Не так давно в статті «Які документи необхідно зібрати для ліцензії на рентгенкабінет» ми розглянули порядок отримання ліцензії на експлуатацію рентгенівських апаратів (ДІВ – джерело іонізуючого випромінювання). Варто зазначити, що використання деяких типів ДІВ звільнено від ліцензування (Див. Перелік джерел іонізуючого випромінювання, діяльність по використанню яких звільняється від ліцензування, затв. Наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 03.12.2013р. № 138). Разом із тим таке обладнання не звільняється від реєстрації в Державному регістрі джерел іонізуючого випромінювання (далі - Регістр ДІВ).
Що таке Державний Регістр ДІВ та для чого він створений?
Варто зазначити, що Україна є однією з перших країн світу, яка виконала заходи щодо створення державної системи реєстрації, обліку та контролю джерел іонізуючого випромінювання відповідно до «Кодексу поведінки із забезпечення безпеки і збереження радіоактивних джерел» МАГАТЕ.
Так, за рішенням Кабінету міністрів України, затвердженим постановою КМУ № 847 від 04.08.1997р., було створено Державний регістр джерел іонізуючого випромінювання.
На сьогодні Регістр ДІВ - один із основних засобів реалізації державних гарантій щодо дотримання радіаційного захисту людини та міжнародних режимів безпеки, адже у Регістрі містяться відомості про всі джерела іонізуючого випромінювання, починаючи з моменту їх появи на території України і до моменту їх вивезення з України або передачі спеціалізованому підприємству по поводженню з радіоактивними відходами.
Реєстрація ДІВ відповідно до законодавства, як складова дозвільної діяльності, є обов’язковою для юридичних і фізичних осіб - власників джерел іонізуючого випромінювання, саме тому одним із пріоритетних завдань Регістру є забезпечення загальнодержавного обліку та оперативного контролю стану і місцезнаходження ДІВ.
Усі ДІВ, що не звільняються від регулюючого контролю, підлягають реєстрації в Державному регістрі ДІВ. Насправді Регістр полегшує життя ліцензіатам, адже реєстрація ДІВ дозволила зменшити регуляторний тиск на користувачів ДІВ та звільнила їх від необхідності проходити процедуру ліцензування у разі, коли використання цього джерела не представляє суттєвої потенційної небезпеки і звільнено від ліцензування.
Державна реєстрація ДІВ здійснюється через Головний реєстровий центр Регістру та мережу реєстрових центрів, шляхом подачі реєстраційної картки власником або володільцем/користувачем ДІВ особисто або поштою за місцезнаходженням обладнання.
Пункт 11 Порядку державної реєстрації джерел іонізуючого випромінювання, затв. Постановою КМУ від 16 листопада 2000 р. N 1718, містить вичерпний перелік обставин, за яких необхідно провести державну реєстрацію, зокрема у разі:
- придбання ДІВ;
- виробництва ДІВ;
- зміни власника ДІВ;
- закріплення ДІВ за державним підприємством чи державною установою на праві повного господарського відання або оперативного управління;
- зміни місцезнаходження ДІВ;
- проведення державної інвентаризації ДІВ;
- проведення щорічної інвентаризації ДІВ та інші.
Власники(постачальники) ДІВ досить часто нехтують обов’язком зареєструвати обладнання в Державному регістрі ДІВ протягом 10 днів з моменту купівлі (ввезення обладнання на територію України) чи виникнення іншого права користування ДІВ. Радимо ретельно звертати на це увагу при купівлі чи взятті такого обладнання в оренду, адже з часом може з’ясуватися, що апарат, який вже досить довгий час знаходиться в експлуатації, і досі не зареєстрований в Регістрі ДІВ. Доступ до Регістру мають лише працівники реєстрових центрів, що суттєво обтяжує можливість майбутніх набувачів ДІВ перевірити наявність рентгенівського апарату в Регістрі ДІВ.
У разі неподання власником або володільцем і користувачем ДІВ реєстраційних карток у зазначені терміни Головний реєстровий центр Регістру інформує про це орган ліцензування (відповідну інспекцію Держатомрегулювання) для вжиття до власника або володільця і користувача ДІВ заходів згідно з законодавством.
При відсутності реєстрації, відповідно до ст. 17-1 Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії», суб’єкти діяльності у сфері використання ядерної енергії несуть відповідальність у вигляді штрафу розміром від п’ятисот до п’ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо Ви не є експертом у вказаній сфері або ж Ви отримали відмову у реєстрації з приводу неякісного заповнення реєстраційної картки, звертайтеся в Центр медичного консалтингу «МедРада», фахівці якого залюбки допоможуть розв’язати ваші проблемні питання.
Дар'я Маньковська
Останні новини
Юридичний супровід з питань мобілізації
🫠Трішки відволічемося від справ медичних. 🫡Найгарячішою темою сьогодні є військове право, а саме: захист призовників, військовозобовʼязаних та...
Електронна медична карта
Електронна медична картка (ЕМК) – це цифровий запис історії захворювань, консультацій та процедур. Тепер вся інформація зберігається не на папері, а в...