В Україні прийняли протокол лікування при COVID-19: що він пропонує і що з ним не так
Міністерство охорони здоров’я оприлюднило протокол «Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)» затверджений Наказом МОЗ України від 02.04.2020 р. № 762.
Як зазначається, під час госпіталізації хворих та для встановлення потрібної схеми лікування COVID-19 пацієнтам потрібно пройти такий перелік обстежень:
- ЕКГ;
- загальний клінічний аналіз крові з підрахунком формених елементів;
- загальний клінічний аналіз сечі;
- біохімічний аналіз крові;
- визначення рівня глюкози крові.
Центральний протокол лікування давно чекали, проте з його появою на адресу міністерства одразу посипалося чимало критики – переважно через те, що, мовляв, наукової бази, яка б достеменно підтвердила ефективність препаратів, які застосовують під час лікування коронавірусу досі немає, то чому їх внесли в протокол. Утім розробники протоколу пояснюють: поки панацеї від коронавірусу не знайдено, треба хапатися хоч за якусь можливість спасти тяжкого пацієнта. А міністр охорони здоров’я тим часом анонсував, що упродовж тижня протокол буде доповнено лікарськими засобами та схемами лікування.
Протокол лікування при COVID-19 серед препаратів, які рекомендується застосовувати, називає – гідроксихлорохін та препарати на основі хлорохіна (протималярійні препарати, хоч першим також лікують ревматологічні захворювання), а ще – лопінавір/ ритонавір (обидва застосовуються в комплексі проти ВІЛу), ремдесивір (противірусний препарат), тоцилізумаб (лікування ревматологічних захворювань). Тобто – ЦЕ ВСІ ТІ ПРЕПАРАТИ, ЯКІ НАРАЗІ ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ МЕДИКАМИ ПО ВСЬОМУ СВІТУ ПРИ ЛІКУВАННІ COVID-19 І ДАЛИ ПЕВНИЙ ПОЗИТИВНИЙ ЕФЕКТ.
Протокол лікування при COVID-19 розробляли 18 експертів, зокрема завідувачка кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця Ольга Голубовська (щоправда, єдиний інфекціоніст у списку) та професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії НМУ ім. Богомольця Сергій Дубров. Вони, відповідаючи на критику, прокоментували необхідність прийняття протоколу так:
«Увесь цивілізований світ, розуміючи, що В ДАНІЙ СИТУАЦІЇ НЕ МОЖЕ БУТИ НІЯКИХ ДОКАЗІВ ЗА ТАКИЙ КОРОТКИЙ ЧАС АПРІОРІ, знайшов механізм застосування рятівних схем лікування хворих, зокрема і, можливо, тих, що запобігають важким наслідкам захворювання … Нам це вдалося зробити тільки зараз і тільки завдяки політичній волі і позиції нового міністра”, – зазначила Ольга Голубовська.
«На даний час не має жодних доказових даних, які б рекомендували будь-яке специфічне противірусне лікування для пацієнтів із підтвердженим COVID-19. ВООЗ проводить міжнародне дослідження, що включає ті ж самі препарати для оцінки ефективності при COVID-19. В основу даного проколу (затвердженого наказом 762) були покладені клінічні настанови лікування хворих на COVID-19 таких країн, як Бельгія, Франція, Швейцарія, Китай, Італія та Нідерланди. ПРИЗНАЧЕННЯ ЗАПРОПОНОВАНИХ ПРОТОКОЛОМ ПРЕПАРАТІВ РОЗГЛЯДАЄТЬСЯ ЛИШЕ ХВОРИМ З ТЯЖКИМ ПЕРЕБІГОМ COVID-19 ТА ЗДІЙСНЮЄТЬСЯ ПІСЛЯ ОБГОВОРЕННЯ З НИМ, АБО ЗАКОННИМ ПРЕДСТАВНИКОМ, МОЖЛИВИХ УСКЛАДНЕНЬ І ПОБІЧНИХ ЕФЕКТІВ ЗА УМОВИ ПІДПИСАННЯ ІНФОРМОВАНОЇ ЗГОДИ» – пояснив Сергій Дубров.
Яна Товстонос
Останні новини
Юридичний супровід з питань мобілізації
🫠Трішки відволічемося від справ медичних. 🫡Найгарячішою темою сьогодні є військове право, а саме: захист призовників, військовозобовʼязаних та...
Електронна медична карта
Електронна медична картка (ЕМК) – це цифровий запис історії захворювань, консультацій та процедур. Тепер вся інформація зберігається не на папері, а в...