Акредитація медичних установ в Україні
Порядок проходження акредитації закладу охорони здоров’я регламентований Постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 №765.
Навіщо проходити процедуру акредитації?
Акредитація медичних установ, хоч і не для всіх тепер обов’язкова, разом з тим є офіційним визнанням наявності певних умов для якісного і своєчасного медичного обслуговування, дотримання стандартів у сфері охорони здоров’я, відповідності медичних (фармацевтичних) працівників єдиним кваліфікаційним вимогам.
Таким чином, наявність акредитаційного сертифіката певною мірою підвищує рейтинг медичного закладу в очах пацієнтів і партнерів.
Крім того, в трьох випадках наявність акредитаційного сертифіката є обов’язковим, а саме: якщо медичний заклад планує видавати лікарняні листи тимчасової непрацездатності, надавати медичні послуги у сферах допоміжних репродуктивних технологій і трансплантації або проводити клінічні дослідження.
Акредитацію можна пройти відразу після отримання ліцензії на медичну практику.
Хто проводить акредитацію?
Акредитацію державних та комунальних установ, що надають третинну медичну допомогу, а також приватних установ, що надають вторинну та третинну медичну допомогу, проводить Головна акредитаційна комісія при Міністерстві охорони здоров’я України.
Акредитацію комунальних установ, що надають первинну та вторинну медичну допомогу, а також приватних установ, що надають первинну медичну допомогу, проводять Акредитаційні комісії при підрозділах охорони здоров’я обласних і прирівняних до них державних адміністрацій.
Акредитацію аптечних установ проводить Головна комісія з акредитації аптечних установ при Міністерстві охорони здоров’я України.
Для проведення акредитації подаються:
- заява встановленої форми;
- нотаріально посвідчена копія Положення (Статуту) закладу;
- копії документів, що підтверджують право власності/користування на приміщення медичного закладу, а також на обладнання, необхідне для надання медичної допомоги;
- затверджена структура медичного закладу;
- звіт про медичні кадри (форма, затверджена Міністерством охорони здоров’я України);
- результати аналізу діяльності установи щодо якості медичної допомоги та/або фармацевтичної діяльності та критерії її оцінки.
Призначені Акредитаційною комісією Експерти проводять безпосередню оцінку відповідності медичного закладу Стандартам акредитації, затвердженим Наказом МОЗ №142 від 14.02.2011 року.
Навіть побіжного погляду на даний документ досить для того щоб зрозуміти: вимоги, які будуть пред’являтися під час проходження акредитації більш, ніж серйозні.
Перевірці підлягає буквально все, починаючи від статуту підприємства: кадровий облік, охорона праці, норми експлуатації приміщень, наявність необхідного обладнання та його відповідність державним стандартам, метрологія, якість наданої допомоги та багато іншого, аж до дотримання заходів підвищеної безпеки персоналу та пацієнтів.
За кожну відповідність Стандартам, медичний заклад отримує бали, за підсумками присудження яких, в процентному співвідношенні стає зрозуміло, чи відповідає медичний заклад Критеріям, згідно з якими можна стверджувати про присудження Категорії акредитації, яких буває декілька.
Так, для установ, що надають первинну медичну допомогу необхідно набрати:
- від 90 до 100% - для отримання вищої категорії;
- від 80 до 89% - для отримання першої категорії;
- від 70 до 79% - для отримання другої категорії.
Установи, які надають вторинну (спеціалізовану) і третинну (високоспеціалізовану) медичну допомогу, повинні набрати:
- від 90 до 100% (при наявності сертифіката ДСТУ ISO серії 9000) - для отримання вищої категорії;
- від 85 до 100% - для отримання першої категорії;
- від 70 до 84% - для отримання другої категорії.
Процедура акредитації може займати близько 3-4 місяців.
За підсумками вивчення Експертного висновку Акредитаційна комісія приймає рішення про присвоєння категорії, з видачею Акредитаційного сертифіката терміном дії на 3 роки.
Акредитаційна комісія також може приймати рішення про проведення повторної експертної оцінки.
Показник менше ніж 70% тягне прийняття рішення про відмову в акредитації й повідомлення про даний факт Управління ліцензування та контролю якості надання медичної допомоги Міністерства охорони здоров’я України, з подальшими реальними ризиками втрати ліцензії на здійснення медичної практики.
Крім того, ініціювати проведення наступної акредитації можливо не раніше, ніж через рік з моменту такої відмови.
Акредитація медичних установ: комплекс послуг для успішного проходження охоплює:
- надання усної юридичної консультації по проходженню процедури акредитації медустанови й підготовці необхідних документів;
- аудит фахівцями ЦМК стану документації й МТБ медустанови щодо їх відповідності вищевказаним Стандартам акредитації;
- правильне заповнення заяви, підготовку і подачу необхідних документів для початку процедури акредитації;
- супровід експертної перевірки аж до отримання акредитаційного сертифіката.
Вартість послуг з підготовки медичного закладу до проведення акредитації та її супровід визначається від 30 000 гривень і залежить, в першу чергу, від специфіки діяльності такої установи, кількості локацій, регіону ведення діяльності, кількості та характеристики лікарських спеціальностей та медичного обладнання, видів наданої медичної допомоги, кількості співробітників, стану внутрішньої документації та інших істотних чинників.
Перед проведенням акредитації, за наявної необхідності, ми можемо надати додаткові послуги, серед яких:
- підготовка відсутніх локальних документів медичного закладу, необхідних для відповідності Стандартам (інструкції, положення, правила, угоди тощо);
- консультаційна підтримка, спрямована на проходження встановлених Законом процедур та сприяння в отриманні ряду відсутніх документів, які також підлягають оцінці в ході акредитації (навчання/підвищення акредитації співробітників; реєстрація обладнання; укладення необхідних угод; додаткові сертифікати, метрологія та інші питання за завданням Клієнта).