Державна екологічна інспекція України
Чим регламентована діяльність органу і його призначення
Держекоінспекція є центральним органом виконавчої влади і його діяльність регламентована відповідним Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 р. № 275 (далі – Положення).
Діяльність Держекоінспекції спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля, який реалізує державну політику зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Положенням покладено чимало завдань на Держекоінспекцію, з повним списком яких можна ознайомитись клікнувши на Положення.
Серед основних завдання Держекоінспекції, які стосуються саме приватного медичного бізнесу, можна виділити здійснення у межах повноважень, передбачених законом, державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства, зокрема щодо:
- екологічної та радіаційної безпеки;
- охорони, раціонального використання та відтворення вод і відтворення водних ресурсів;
- поводження з відходами і небезпечними хімічними речовинами.
Якими нормативно-правовими актами керується орган, перевіряючи сферу медичного бізнесу
Основним таким нормативно-правовим актом є Закон України № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», прийнятий 05.04.2007 р.
Положеннями вказаного Закону представники Держекоінспекції, серед іншого, наділені повноваженнями – проводити перевірки. Перевірки проводяться територіальними органами Держекоінспекції.
Які бувають види перевірок
Згідно з нормами зазначеного Закону, перевірки Держекоінспекції бувають плановими (передбачені статтею 5 Закону) і позаплановими (стаття 6 Закону).
Найчастіше заходи державного нагляду (контролю) представниками Держекоінспекції проводяться щодо організації та стану проведення інструментально-лабораторних вимірювань при здійсненні суб’єктом господарювання виробничого контролю за додержанням встановлених нормативів, умов дозволів на викиди та скиди забруднюючих речовин, впливом скидів на якість вод у встановлених контрольних створах, ефективності роботи газоочисних установок, у тому числі: виконання планів-графіків відбору проб та проведення вимірювань; відповідності об’єктів і показників контролю свідоцтву про атестацію та галузі атестації (назв об’єктів і показників та діапазонів їх вимірювань); документування процедур відбирання проб і вимірювань та відповідність вимогам нормативно-методичних документів, настанов з якості; своєчасності інформування відповідних підрозділів та керівництва суб’єкта господарювання про перевищення встановлених нормативів, неефективну роботу газоочисних установок.
Які документи мають мати представники органу при перевірці і у який строк проводиться перевірка
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб’єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.
Таким чином, перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду зобов’язані пред’явити уповноваженому представнику суб’єкта господарювання:
- службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю),
- і надати суб’єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Суб’єкт господарювання має право не допускати посадових осіб Держекоінспекції для проведення перевірки, якщо вони не пред’явили зазначених документів.
Строк здійснення перевірок не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва – п’яти робочих днів (по плановим перевіркам) і двох робочих днів (по позаплановим перевіркам).
Продовження строків здійснення перевірок не допускається.
Що мають надати представники органу за результатами перевірки
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду складає акт у двох примірниках, з яких один передається суб’єкту господарювання, а другий залишається у органу державного нагляду.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб’єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Повноваження органу
До перевірок слід ставитися дуже серйозно, адже у разі виявлення порушень представники Держекоінспекції, серед іншого, наділені повноваженнями, які спроможні зупинити діяльність суб’єкта господарювання, зокрема:
- надати центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування приписи щодо зупинення дії чи анулювання в установленому законодавством порядку дозволів, ліцензій, сертифікатів, висновків, рішень, лімітів, квот, погоджень, свідоцтв на спеціальне використання природних ресурсів, викиди й скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, поводження з небезпечними хімічними речовинами, транскордонне переміщення об’єктів рослинного і тваринного світу (у тому числі водних живих ресурсів), а також щодо встановлення нормативів допустимих рівнів шкідливого впливу на стан навколишнього природного середовища;
- внести до відповідного органу ліцензування подання про позбавлення ліцензіата права на провадження виду господарської діяльності;
- звернутися до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності суб’єктів господарювання і об’єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.
Чим може зарадити Центр медичного консалтингу «МедРада»
ЦМК «МедРада» має великий досвід у супроводі як планових, так й позапланових перевірок, оскарження їх результатів тощо. Наші фахівці позбавлять Ваш бізнес від негативних наслідків взаємодії з органом державного нагляду, надавши Клієнту можливість розвивати свій бізнес не відволікаючись на розв’язання юридичних питань.