Державна служба України з питань праці
Чим регламентована діяльність органу і його призначення
Держпраці є центральним органом виконавчої влади і її діяльність регламентована відповідним Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96.
Діяльність Держпраці спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Зазначеним Положенням покладено чимало завдань на Держпраці, з повним списком яких можна ознайомитись клікнувши на Положення.
Суб’єктам же медичного бізнесу, зокрема тим, що використовують у своїй діяльності рентгенологічне обладнання, слід пам’ятати, що Держпраці здійснює дозиметричний контроль робочих місць та доз опромінення працівників, а також організовує проведення державної експертизи умов праці із залученням Держсанепідслужби й випробування устаткування та матеріалів, технічного огляду машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, незалежної експертизи проектно-конструкторської документації на відповідність вимогам нормативно-правових актів із промислової безпеки, охорони та гігієни праці.
Якими нормативно-правовими актами керується орган, перевіряючи сферу медичного бізнесу
Основоположним Законом, що визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, є Закон України № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», прийнятий 05.04.2007 р.
Здійснюється цей нагляд з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства.
Порядок же здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1132 (далі – Порядок).
Які бувають види перевірок
Так, основною формою контролю Держпраці та виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад, посадовим особам яких видаються відповідні посвідчення, на які покладено обов’язки здійснення державного нагляду, відповідно до Порядку, є інспекційне відвідування, яке за своєю суттю є позаплановими заходами. При цьому до повноважень інспекторів органів місцевого самоврядування відносяться лише виявлення неоформлених працівників та контроль у сфері оплати праці.
До підстав проведення перевірок відносяться:
- звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
- звернення фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин;
- рішення керівника Держпраці виключно з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел;
- рішення суду;
- інформація Державної служби статистики та її територіальних органів (про наявність заборгованості з виплати заробітної плати), Державної фіскальної служби України та її територіальних органів, Пенсійного фонду України та його територіальних органів;
- інформація профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлені у ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю;
- доручення Прем’єр-міністра України;
- звернення Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
- запит народного депутата України;
- невиконання вимог припису інспектора праці.
При цьому, слід звернути увагу, що хоч профільний Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачає жодних раптових перевірок з боку Держпраці, але новим Порядком було надано інспекторам праці право під час проведення інспекційних відвідувань із питань виявлення неоформлених трудових відносин самостійно та в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об’єкта відвідування, у яких використовують найману працю. Повідомлення про проведення такого інспекційного відвідування інспектор праці має право не подавати об’єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо він вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.
Чинним законодавством України встановлено, що підзаконний нормативний акт, у нашому випадку Положення, не може суперечити закону, але у цьому випадку він суперечить Закону України № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», щодо проведення перевірок в будь-яку годину доби без повідомлення суб’єкта господарювання.
Поряд з цим, дана колізія ніяким чином не вирішена, а отже найближчим часом слід очікувати ініціювання змін або до самого Закону, або ж до Положення.
Наразі слід пам’ятати, що інспектор перед початком інспекційного відвідування повинен пред’явити направлення на його проведення і зробити запис в журналі реєстрації перевірок.
У який строк проводиться перевірка
Строк здійснення перевірок не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва – п’яти робочих днів (по плановим перевіркам) і двох робочих днів (по позаплановим перевіркам).
Що мають надати представники органу за результатами перевірки
За результатами перевірки оформлюється акт у двох примірниках та надається на підпис роботодавцю в останній день інспекційного відвідування.
Іншим документом, який може бути складено за результатами перевірки, у разі виявлення порушень вимог законодавства про працю, є припис на усунення порушень, який є обов’язковим до виконання у встановлений строк.
Повноваження органу
До перевірок слід ставитися дуже серйозно, адже, крім можливих фінансових санкцій, посадові особи Держпраці можуть застосувати певні обмеження, такі як:
- зупинити, припинити, обмежити експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об’єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
- виконання певних робіт, у тому числі пов’язаних із застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках;
- а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров’ю працівників.
Чим може зарадити Центр медичного консалтингу «МедРада»
ЦМК «МедРада» має великий досвід у супроводі інспекційних відвідувань представниками Держпраці, оскарження їх результатів тощо. Наші фахівці позбавлять Ваш бізнес від негативних наслідків взаємодії з органом державного нагляду, надавши Клієнту можливість розвивати свій бізнес не відволікаючись на розв’язання юридичних питань.