Оподаткування
Як обрати оптимальну систему оподаткування для медичного бізнесу
Податковим Кодексом України передбачено кілька варіантів оподаткування медичних установ та лікарів, які ведуть приватну практику. Розберемо кожну з них і зупинимося на найбільш вигідних.
Системи і ставки податку для лікарів - ФОП
При реєстрації приватної медичної практики суб’єкт обирає між загальною, спрощеною системами оподаткування або веденням незалежної професійної діяльності.
Основне про загальну систему оподаткування:
- регулюється ст. 177 ПК України та розділом V Кодексу для платників ПДВ;
- обсяг виручки не обмежений;
- можуть мати будь-яку кількість найманих працівників;
- ставка податку з чистого доходу ФОП - 18%;
- суму податку можна зменшити, вказавши витрати на здійснення підприємницької діяльності;
- військовий збір - 1,5% від чистого доходу;
- ЄСВ - 22%;
- ставка ПДВ стягується в разі, якщо суб’єкт за останній рік провів операцій з постачання товарів більш, ніж на 1 млн. грн. та залежить від виду цих послуг.
Спрощена система
Передбачена главою 1 розділу XIV ПК України. Згідно КВЕД медична комерційна діяльність фізичних осіб здійснюється на II та III групі . Основні особливості системи:
- Ліміт доходу за рік для II групи - до 834 розмірів мінімальної заробітної плати, для III - 1167 розмірів мінімальної заробітної плати. Мінімальна заробітна плата станом на 1 січня 2022 року становить 6500 грн.
- Кількість найманих працівників для II групи - до 10, для III - не обмежена.
- Підприємці на II групі надають послуги тільки населенню і суб’єктам-платникам єдиного податку (ЄП). Не можуть надавати послуги нерезидентам і суб’єктам підприємництва на загальній системі оподаткування, але отримувати послуги від іноземців та не платників ЄП можуть.
- Ставка податку на дохід для II групи - до 20% розміру мінімальної заробітної плати.
- Два варіанти ставки для ФОП на III групі: 3% від суми загального доходу, якщо суб’єкт сплачує ПДВ, 5% - якщо сума ПДВ входить до складу єдиного податку.
- 15% від суми доходу при перевищенні ліміту, від доходу отриманого від видів діяльності, не зазначених у Реєстрі платників єдиного податку і, який отримано при розрахунку способом, не передбаченим цією системою.
Суб’єкт автоматично стає на облік у всіх контролюючих органах з моменту реєстрації. ФОП, який вибрав єдиний податок, додатково подає заяву про вибір спрощеної системи оподаткування при реєстрації або протягом 10 днів після неї. Заява подається:
- державному реєстратору в формі доповнення до заяви про реєстрацію;
- окремим документом до контролюючого органу за місцем податкової адреси ФОП листом, на електронну скриньку з цифровим підписом або особисто.
Якщо заяви подано після реєстрації ФОП, зміни вступають в силу з першого числа місяця, що настає після дати реєстрації. До цього моменту ФОП на загальній системі оподаткування та зобов’язаний подати звіт про доходи і майновий стан.
Незалежна професійна діяльність (самозайнятість)
Лікар не реєструються, як ФОП, але зобов’язаний отримати дозвіл в контролюючому органі (МОЗ) - свідоцтво, сертифікат, дозвіл або інший допуск до роботи, що підтверджує кваліфікацію. Заява про здійснення такої діяльності подається до контролюючого органу (податкової інспекції) за місцем реєстрації. Податок з чистого доходу - 18% + військовий збір 1,5% + ЄСВ, суму податку можна зменшити, вказавши витрати на здійснення незалежної професійної діяльності.
Якщо ліцензія в процесі реєстрації, вигідніше вибрати загальну систему оподаткування або спрощену на III групі. Для працюючого лікаря з малими обсягами без найманих працівників або з малою кількістю, досить зареєструватися єдинником на II групі.
Системи оподаткування для медичної компанії
Найбільш поширена і зручна форма для медичного бізнесу - товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Вибір системи оподаткування залежить від декількох факторів:
- види медичних послуг;
- плановані обсяги;
- основні їх одержувачі, інші контрагенти;
- кількість лікарських засобів, препаратів, інших витратних матеріалів, використовуваних в процесі роботи.
У товариства з обмеженою відповідальністю, як і у лікарів-приватників, є право вибору між загальною і спрощеною системою оподаткування.
Медичне підприємство на загальній системі оподаткування:
- платить 18% податку від суми доходу, за вирахуванням витрат;
- 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ) від заробітної плати кожного найманого працівника, але не менше суми від мінімальної з/п, встановленої державою в звітному періоді;
- 18% податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) від суми зарплати кожного працівника;
- 1,5% військового збору з з/п працівників;
- встановлену ставку ПДВ, якщо суб’єкт добровільно зареєструвався платником та за надання не медичних послуг;
Для суб’єктів III групи на спрощеній системі діють ті ж ставки зборів з заробітної плати найманих працівників, що і на загальній. Ліміти доходу 1167 розмірів мінімальної заробітної плати. За результатами звітного періоду компанія платить 5% єдиного податку від загальної суми прибутку.
Яку систему оподаткування обрати приватній клініці?
Оптимальний варіант для маленької установи без великих витрат на оренду приміщення, запаси та інші витрати - спрощена система на III групі. Тут фіксована ставка податку на дохід - 5% від суми, отриманої за звітний період. Врахувати суму витрат, як при загальній системі оподаткування, не можна. При реєстрації ТОВ платником ПДВ, ставка єдиного податку знизитися до 3%. Також це істотно спростить роботу бухгалтера: система обліку і звітності спрощена.
Згідно ст. 197.1.5 ПК України. суб’єкт звільняється від сплати ПДВ за комерційне надання послуг з охорони здоров’я, якщо у нього є спеціалізована ліцензія. У статті також зазначено перелік видів діяльності, які не підпадають під таку пільгу.
Для бізнесу з великими обсягами, приміщеннями, витратами, кількістю найманих працівників і, відповідно, вищим рівнем доходу, варто вибрати загальну систему оподаткування. Ставка податку від доходу вище, але суму можна зменшити, вказавши всі підтверджені витрати установи.
Також Законом передбачено реєстрацію медичного бізнесу при відсутності диплома про вищу спеціальну освіту. ФОП або товариству з обмеженою відповідальністю необхідно прийняти в штат профільних працівників за спеціальностями, укласти з ними трудові договори та сплачувати передбачені Законом збори. В такому випадку не обов’язково бути медиком, щоб надавати медичні послуги.
Почніть приватну медичну практику з ЦМК «МедРада»
Ми супроводжуємо лікарів і засновників медичних компаній при реєстрації та веденні діяльності. Консультуємо з юридичних питань, підбираємо оптимальний варіант оподаткування, вигідний саме для Вашого бізнесу.