Охорона праці
Чому важливо для медичного бізнесу
Професійна діяльність працівників медичної галузі пов’язана з впливом великого комплексу негативних чинників різноманітного походження.
На працюючих в медичних установах впливають ті ж фактори, що і в будь-якій іншій галузі промисловості - захворюваність, умови та характер праці тощо. Однак на медичний персонал більш ніж в інших галузях, впливають особливості професійної діяльності, пов’язані з умовами і характером праці медичного персоналу, які негативно впливають на стан його здоров’я, призводячи до виникнення захворювань, втрати працездатності, інвалідності, а в ряді випадків до безпосередньої загрози життю.
Слід наголосити, що охорона праці є однією із ключових сфер при проведенні перевірок органами Держпраці у закладах охорони здоров’я. Крім того, у процесі акредитації закладу охорони здоров’я розглядаються і результати роботи закладу щодо охорони праці. У стандартах акредитації закладів охорони здоров’я охороні праці відведено восьмий розділ.
Якими нормативно-правовими актами забезпечується
Згідно зі ст.1 ЗУ «Про охорону праці» охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Відповідно до ст. 153 КЗпП на всіх підприємствах, в установах і організаціях повинні бути створені безпечні та нешкідливі умови праці. Забезпечення таких умов покладається на роботодавця.
Роботодавець – медичний директор зобов’язаний правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання її продуктивності, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно дотримуватися законодавства про працю і правил охорони праці, уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту (ст. 141 КЗпП).
До того ж адміністрація закладів охорони здоров’я зобов’язана розробляти і реалізовувати комплексні заходи щодо охорони праці. План таких заходів включається до колективного договору, що передбачено ст.13 КЗпП.
Хто є відповідальним за охорону праці в закладі охорони здоров’я
Одним з основних суб’єктів, що здійснюють управління охороною праці на підприємстві, є служба охорони праці. У якій формі вона створюється та функціонує, залежить від кількості працівників, що працюють у закладі охорони здоров’я.
Створення служби охорони праці на підприємствах будь-якої форми власності передбачено ст. 15 Закону України «Про охорону праці» і є обов’язком роботодавця, якщо кількість найманих працівників складає 50 і більше осіб.
У закладах охорони здоров’я з кількістю працівників менше 50 створення цілої служби не є обов’язковим і доцільним. Її функції можуть виконувати за сумісництвом особи, які мають відповідну підготовку та освіту: фахівці або інженери з охорони праці. Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо керівникові підприємства.
Які документи необхідно мати
Перелік необхідних документів з охорони праці у закладі охорони здоров’я різниться в залежності від створеної системи управління охороною праці в закладі, наявності чи відсутності шкідливих та небезпечних умов праці на робочих місцях тощо та може сягати за кількістю близько 100 документів.
Наведемо найбільш важливі документи, які необхідно мати ЗОЗ:
- Положення про службу охорони праці.
- Положення про систему управління охороною праці.
- Положення про проведення навчання й перевірки знань з питань охорони праці.
- Положення про комісію з питань охорони праці.
- Положення про видачу засобів індивідуального захисту (далі — ЗІЗ).
- Інструкції з охорони праці (загальні, для кожної спеціальності, для кожного медичного обладнання).
- Наказ про призначення відповідальних осіб за стан охорони праці.
- Наказ про призначення постійно діючої комісії з перевірки знань з охорони праці.
- Наказ про проведення медичних оглядів.
- Наказ про створення комісії з перевірки спецодягу та ЗІЗ.
- Наказ про призначення посадових осіб, відповідальних за технічний стан і безпечну експлуатацію: будівель та споруд; електрогосподарства; ліфтів; сильнодіючих та отруйних речовин.
- Програма вступного інструктажу.
- Графік навчання та перевірки знань з охорони праці посадових осіб.
- Графік навчання та перевірки знань з охорони праці працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки.
- Графік проведення медичних оглядів.
- Графіки проведення оглядів, замірів, випробувань, експертизи і ревізії: будівель та споруд; електрогосподарства.
- Перелік професій та робочих місць, які віднесені до першої кваліфікаційної групи з електробезпеки.
- Перелік професій, працівники яких мають проходити обов’язковий медичний огляд.
- Перелік робіт із підвищеною небезпекою.
- Перелік обладнання та устаткування підвищеної небезпеки, які застосовують у закладі
- План роботи комісії з питань охорони праці.
- План роботи служби охорони праці.
- Протоколи засідань комісії з атестації робочих місць за умовами праці.
- Журнали реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, пожежної безпеки.
- Журнали реєстрації інструктажів з питань охорони праці та пожежної безпеки на робочому місці.
- Журнал ведення протоколів засідання комісії з перевірки знань з питань охорони праці.
- Журнал обліку недоліків і порушень, виявлених при оперативному контролі.
- Журнал реєстрації аварій. Журнал реєстрації постраждалих від нещасних випадків.
- Робочий журнал інженера з охорони праці.
- Колективний договір, матеріали з контролю виконання розділу «Охорона праці» колективного договору, акти виконаних робіт.
- Наявність чинних законодавчих і нормативних актів з охорони праці (Закони, постанови, накази, Правила, ДНАОП, ДСТУ, СанПіН тощо).
- Стенди (куточки) з охорони праці.
Чим може допомогти Центр медичного консалтингу «МедРада»
Фахівці ЦМК «МедРада» залюбки допоможуть Вам привести документацію закладу з охорони праці у відповідність до вимог чинного законодавства, розробити типові шаблони та індивідуальні внутрішньо-розпорядчі документи щодо охорони праці.
Також за необхідності ми зможемо організувати навчання з охорони праці посадових осіб, спеціалістів та робітників Вашого закладу.
Крім того, наші фахівці мають великий досвід у супроводі як планових, так й позапланових перевірок контролюючих органів щодо державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері охорони праці.