Пожежна безпека
Чому важливо для медичного бізнесу
Заклади охорони здоров’я – це об’єкти з масовим перебуванням людей. Більшість цих людей це пацієнти різної тяжкості. Тож, у разі виникнення надзвичайної ситуації або пожежі у закладі, пацієнти, з урахуванням їхнього стану, а також працівники закладу не зможуть самостійно залишити місце, охоплене вогнем.
При цьому, слід пам’ятати, що вогонь швидко розповсюджується на великі площі приміщень, в яких може зберігатись значна кількість легкозаймистих речовин та інших матеріальних цінностей, у зв’язку з чим надважливим є запобігти пожежі.
Саме тому організація протипожежного захисту в закладі має завжди пильно контролюватись, а заходи щодо дотримання пожежної безпеки неухильно виконуватись.
Пожежна безпека забезпечується в закладі шляхом проведення організаційних, технічних та цілої низки інших заходів, спрямованих на попередження таких надзвичайних ситуацій.
Якими нормативно-правовими актами забезпечується
Основні вимоги пожежної безпеки для закладів охорони здоров’я містяться у Правилах пожежної безпеки в Україні, Кодексі цивільного захисту України, ДБН В.2.2-10-2001 «Заклади охорони здоров’я» (зі змінами), ДБН В.1.1.7:2016 «Пожежна безпека об’єктів будівництва», НАПБ А.01.001-2014 «Правила пожежної безпеки в Україні» (зі змінами), ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Влаштування блискавкозахисту будівель і споруд», ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ДБН В.2.2-9:2018 «Громадські будинки та споруди», ДБН В.2.5-56-2014 «Системи протипожежного захисту», а також наказах Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників» від 15 січня 2018 р. № 25 і «Про затвердження Правил улаштування електроустановок» від 21 липня 2017 р. № 476.
У кожному закладі з урахуванням його пожежної небезпеки наказом має бути встановлений відповідний протипожежний режим. А в структурних підрозділах закладу охорони здоров’я має бути інструкція щодо заходів пожежної безпеки. Інструкція опрацьовується керівником структурного підрозділу, погоджується з органами ДСНС, затверджується керівником вищого рівня і розміщується на видному місці.
Відповідно до вимог вищевказаних нормативно-правових актів у інструкціях закладу охорони здоров’я щодо пожежної безпеки мають бути визначені:
- порядок проходження посадовими особами навчання і перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням осіб, відповідальних за їх проведення;
- правила проїзду і стоянки транспортних засобів;
- порядок відключення від мережі електрообладнання в разі пожежі;
- порядок організації експлуатації та обслуговування наявних засобів протипожежного захисту (протипожежного водопостачання, помпових станцій, установок пожежогасіння, сигналізації, димовидалення, вогнегасників тощо);
- порядок проведення планово-попереджувальних ремонтів, оглядів електроустановок, вентиляційного, технологічного та іншого інженерного обладнання;
- можливість куріння (місце для куріння), застосування відкритого вогню, використання побутових нагрівальних приладів тощо.
Чим забезпечують пожежну безпеку
У закладах охорони здоров’я пожежну безпеку забезпечують за допомогою таких основних компонентів:
- технічна система, що передбачає надійність обладнання, використання безпечних технологій, визначає обсяг вибухо- та пожежонебезпечних речовин, проектні рішення, впровадження систем виявлення та гасіння пожеж, розміщення обладнання тощо;
- персонал, його підготовка, забезпечення інструкціями й правилами роботи;
- система управління.
Хто є відповідальним за пожежну безпеку в закладі охорони здоров’я
За стан охорони праці на підприємстві відповідає його керівник. Він забезпечує функціонування системи управління охороною праці, для чого, зокрема створює відповідні служби та призначає посадових осіб, відповідальних за розв’язання конкретних питань охорони праці, що прямо передбачено ст. 13 Закону України «Про охорону праці».
В такому разі керівник повинен визначити обов’язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання та експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту. Обов’язки щодо забезпечення пожежної безпеки, утримання та експлуатації засобів протипожежного захисту мають бути відображені у відповідних посадових документах (функціональних обов’язках, інструкціях, положеннях тощо).
Керівник і уповноважені ним особи, на яких покладена відповідальність за пожежну безпеку закладу охорони здоров’я, несуть адміністративну, кримінальну чи іншу відповідальність згідно з чинним законодавством, залежно від характеру порушень та наслідків.
Варто знати
Зокрема слід зазначити, що пожежна безпека, серед іншого, є складовою частиною хорони праці. Відтак, перевіркою пожежної безпеки можуть займатися одразу декілька контролюючих органів, а саме: Державна служба України з надзвичайних ситуацій та Державна служба України з питань праці.
Тож, варто слідкувати за дотриманням вимог чинного законодавства у закладі щодо пожежної безпеки, адже кожен із зазначених контролюючих органів має повноваження ініціювати зупинення діяльності закладу до усунення порушень.
Чим може допомогти Центр медичного консалтингу «МедРада»
Фахівці ЦМК «МедРада» радо допоможуть Вам привести документацію закладу у відповідність до вимог чинного законодавства, розробити внутрішньо-розпорядчі документи щодо пожежної безпеки.
Поряд з цим, ЦМК «МедРада» може допомогти укласти з фірмою-підрядником договір на монтування системи пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей при пожежі та системи передачі тривожних повідомлень. Прослідкувати за його виконанням тощо.
Крім того, наші фахівці мають великий досвід у супроводі як планових, так й позапланових перевірок контролюючих органів щодо державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, оскарження їх результатів тощо.