Приміщення
Супровід угод з придбання приміщення або оформлення договору оренди
Наявність приміщення - на сьогодні все ще обов’язкова умова для ведення медичного бізнесу. Воно повинно відповідати стандартам і нормам для ведення медичної практики, бути комфортним для відвідувачів і працівників.
Як правило, є 3 варіанти вирішення питання з приміщенням:
- Відповідний кабінет, приміщення або будівля з самого початку є у власності;
- Нерухомість для медичної практики можна придбати у власність;
- Таку нерухомість можна орендувати.
Для останнього варіанту підійде будь-яка форма власності: приватна, державна або комунальна. Найбільш зручний і швидкий варіант - оренда у приватної особи. Цей варіант значно дешевше, ніж покупка, проте таке рішення часто обмежує орендаря в можливості проводити зміни в приміщенні без згоди власника, а також додає щомісячне фінансове навантаження у вигляді орендних платежів.
Більш специфічна угода - з державою або органами місцевого самоврядування. Як правило, в цьому випадку доводиться мати справу із застарілою матеріальною базою, що змушує медичний бізнес самостійно проводити проектні та ремонтно-будівельні роботи. На сьогодні процедура участі в конкурсі та оформлення договору оренди досить складна і тривала. Разом з цим, умови такої оренди зазвичай припускають щомісячну індексацію орендної плати, прямо забороняють здачу частини приміщення в суборенду і проведення ремонтно-будівельних робіт без попереднього узгодження з власником. В останньому випадку таке погодження можна не отримати зовсім, оскільки будь-які витрати на невід’ємні поліпшення таких приміщень в майбутньому можуть стати підставою набуття права власності на приміщення орендарем.
Що потрібно врахувати при підписанні договору про купівлю або оренду приміщення для медичного бізнесу
Незалежно від форми власності та виду угоди, важливі такі чинники:
- Цільове призначення об’єкта. Якщо приміщення належить до житлового фонду, його доведеться перевести в нежитлове зі зміною призначення для ведення медичної практики;
- Дійсність повноважень контрагента на укладання угоди (право власності, оренди з передачею в суборенду, доручення на представництво інтересів тощо);
- Відсутність обтяжень і прав інших суб’єктів на це ж приміщення;
- Наявність в договорі оренди або договорі купівлі-продажу невигідних умов, які можуть ускладнити ведення медичного бізнесу або прямо обмежити його організацію в конкретному приміщенні.
Обов’язкові умови договору оренди
- правильно зазначені терміни;
- розмір орендної плати і можливість його перегляду за певних обставин;
- реквізити приміщення (площа, призначення, відомості про право власності контрагента);
- права орендаря на суборенду, зміни та реконструкцію, пільговий період оплати під час проведення ремонту або врахування його вартості в ціну щомісячної оплати;
- процедура продовження оренди після закінчення терміну дії договору;
- підстави дострокового розірвання;
- штрафні санкції та відповідальність сторін;
- відповідність змісту акту прийому-передачі предмету угоди.
Кожен сумнівний пункт варто обговорити з юристами і скорегувати для виключення можливих ризиків.
Договір купівлі-продажу приміщення
Тут все простіше. Документ підлягає нотаріальному посвідченню, після чого ви стаєте власником приміщення. Наступні дії не потрібно узгоджувати з колишнім власником. Але варто отримати консультації кваліфікованих юристів, якщо плануєте проводити реконструкцію, змінювати цільове призначення об’єкта, здавати в оренду та здійснювати інші операції.
Супровід угод з нерухомістю для медичного бізнесу
Центр медичного консалтингу «МедРада» надає юридичні послуги контрагентам при підписанні договорів про отримання прав на використання приміщення для ведення медичної практики. Ми перевіримо договір і, при необхідності, підготуємо проект необхідних правок. Ми супроводжуємо наших клієнтів при підписанні, а також представляємо інтереси клієнта на всіх етапах оформлення договорів в органах місцевого самоврядування, державних і комунальних структурах. Делегуйте завдання компетентним виконавцям і зосередьтеся на стратегічних рішеннях.