Реєстрація торгових марок для медичного бізнесу
Реєстрація торгових марок в Україні регламентована спеціальним Законом «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг»
Саме зазначені Знаки прийнято вважати та іменувати торговими знаками або торговими марками.
Навіщо реєструвати торгову марку і які переваги це може надати?
Безумовно, що на етапі становлення медичного бізнесу його засновників, перш за все, хвилює вирішення всіх тих питань, які пов’язані з безпосереднім початком надання послуг, таких як: вибір приміщення, придбання необхідного обладнання, підбір персоналу, ліцензування, інші організаційні питання, яких чимало.
Потім, прагнучи до розвитку, медзаклад активно працює над своєю репутацією, впроваджує нові напрямки і підходи в наданні послуг, набуває потрібних партнерів, укладає вигідні контракти.
Бізнес розвивається і починає приносити прибуток. Разом з тим успішний медичний бізнес стає конкурентоспроможним на ринку аналогічних послуг. Ви стаєте відомими та впізнаваними.
Зворотною стороною такого успіху можуть бути недобросовісні дії конкурентів, метою яких є нанесення шкоди Вашому бізнес-проекту. Наприклад, шляхом використання фірмового логотипу компанії в негативній порівняльній рекламі або в незаконній рекламній кампанії.
Також не варто виключати спроби початківців або менш успішних бізнесменів використати вже впізнаваний бренд з метою його використання в розкручуванні власного медичного бізнесу, заощадивши таким чином на маркетингових витратах. Наприклад, коли фірмовий логотип та/або фірмовий слоган збігається або має значну схожість з вже існуючим і активно використовуваним брендом.
Для того щоб зберегти індивідуальність бізнесу, в який роками вкладали душу та значні матеріальні ресурси, а також мінімізувати ризики настання вищевказаних негативних наслідків, права на об’єкти інтелектуальної власності (в т.ч. фірмові знаки і кольори, емблеми, логотипи, інші знакові зображення, а також найменування проекту, слоган, девіз та ін.) можуть бути зареєстровані на державному рівні.
Реєстрація торгової марки також стане в нагоді для:
- Придбання доменного імені .UA
Тільки правовласник однойменної зареєстрованої торгової марки може придбати відповідний домен, який в свою чергу є найбільш престижним, бажаним і часто додає цінності веб-сайту компанії і бізнесу в цілому.
- Масштабування медичного бізнесу за допомогою франчайзингу
Продаж франшизи, наприклад, на відкриття нового медичного центру, під тим же брендом, включає в себе передачу прав на використання набувачем і самого бренду, в т.ч. в рекламних цілях. Презентабельність і належний юридичний захист такого бренду сприятимуть більш вигідним умовами для продажу.
- Якісної рекламної кампанії медичного бізнесу
Торгова марка (в тому числі можливість використання унікальних знаків ® ™), є складовою брендбуку будь-якої успішної компанії - «книги бренду», спеціально розробленої спільно з дизайнерами, юристами і маркетологами для надання бренду індивідуальності, впізнаваності, захищеності, а також для подальшого правильного і успішного просування, в даному випадку, на ринку медичних послуг.
Торгова марка може бути монохромною або в кольорі; словесною, графічною або комбінованою і може складатись зі слово або слів, в тому числі власних імен, літер, цифр, зображувальних елементів, кольорів та комбінації кольорів, а також будь-якої комбінації таких елементів, за винятком обмежень, встановлених Законом.
Наприклад, не можуть бути використані і зареєстровані в якості торгових марок об’єкти, що містять Радянську символіку і термінологію; офіційні назви держав; державну символіку (герб / прапор тощо); які є загальноприйнятими виразами і поняттями; копіюють вже зареєстровані знаки, що вводять в оману споживачів.
Хто проводить реєстрацію?
Реєстрацію торгових марок і видачу Свідоцтв на знаки для товарів і послуг забезпечує Держпідприємство «Український інститут інтелектуальної власності» («Укрпатент»). В даний момент процедура реєстрації займає близько 18 місяців з моменту подачі заявки та всіх необхідних відомостей і документів. За підсумками реєстрації видається Свідоцтво на знак для товарів і послуг терміном дії протягом 10 років з дати подачі заявки.
Варто відзначити, що в разі неналежного оформлення знака та невідповідності його Закону (не подолання експертиз, що проводяться в ході процедури), можлива відмова в реєстрації. А отже вирішення даного питання краще доручити фахівцям.
Комплекс послуг для реєстрації ТМ «під ключ» включає:
- Надання усної юридичної консультації по проходженню процедури реєстрації торгової марки і її візуальний аналіз;
- Підбір класу і всіх видів послуг Вашої діяльності в Міжнародному класифікаторі товарів і послуг (МКТП);
- Попередня перевірка торгової марки за повним регламентом проведення експертизи (свідоцтва на ТМ Україна, Міжнародні заявки, заявки подані на реєстрацію, за якими ще не надано захист), термін проведення - 10 днів;
- Складання та подання заявки та пакету документів в Укрпатент, для чого необхідні:
- зображення товарного знака в форматі WORD / JPEG (в залежності від виду ТМ);
- перелік послуг, для яких призначена ТМ (МКТП);
- юридичні та банківські реквізити заявника;
- довіреність для патентного повіреного;
- підтвердження оплати державного збору.
5. Супровід проведення формальної і кваліфікаційної експертиз;
6. Отримання Свідоцтва про реєстрацію торгової марки.
Вартість послуг з реєстрації торгової марки становить від 11 000 гривень (12 000 грн. для кольорового знака), включаючи:
- 864 гривні - Оплата послуг Укрпатенту за проведення пошуку по 1 класу МКТП на тотожність і подібність щодо словесного або образотворчого позначення (п.3);
- 4000 гривень (5000 грн. для кольорового знака) - державний збір за подачу заявки на реєстрацію ТМ і проведення експертизи по 1 класу МКТП (для однієї фізичної особи);
- 600 гривень - державний збір за публікацію про видачу свідоцтва на торгову марку;
- 85 гривень - державне мито за видачу охоронного Свідоцтва на торгову марку.
Вартість послуг вказана з розрахунку реєстрації 1 ТМ в 1 класі МКТП для 1 фізособи, і не включає в себе вартість можливих додаткових витрат, пов’язаних з відстоюванням ТМ в ході проведення експертиз і пред’явлення претензій з боку третіх осіб; прискорених процедур, і інші додаткові витрати, пов’язані в тому числі з підвищенням державних мит і зборів.
Актуальна вартість послуг обговорюється з Клієнтом безпосередньо перед початком співпраці.
Додатково можуть бути надані послуги з розробки дизайну торгової марки, вартість яких обговорюється з Клієнтом в окремому порядку.
За запитом Клієнта можуть бути надані послуги з реєстрації ТМ в інших юрисдикціях. Вартість таких послуг обговорюється в окремому порядку, в залежності від статусу заявника, юрисдикції подачі заявки та інших факторів.