Сертифікати
Чому важливо для медичного бізнесу
Наказом МОЗ України від 29.03.2002 р. №117 передбачено, що до роботи на посадах лікарів допускаються фахівці з повною вищою освітою за напрямом підготовки «Медицина», які мають звання лікаря-спеціаліста з конкретної лікарської спеціальності, що підтверджується відповідним сертифікатом, або атестовані за цією спеціальністю з присвоєнням (підтвердженням) кваліфікаційної категорії.
Виходячи з формальних вимог Ліцензійних умов, сертифікат лікаря спеціаліста є необхідним для повної відповідності єдиним освітнім та кваліфікаційним вимогам. Відомості МТБ місять відповідні розділи, де необхідно зазначити наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня на підставі освітньо-кваліфікаційних документів. Майте на увазі, що невідповідність здобувача ліцензії Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з медичної практики є підставою для відмови у видачі Ліцензії з медичної практики.
Як проходить навчання
Стара система передбачала, що лікар за рік до атестації (яка проводилася як мінімум один раз на 5 років) повинен пройти обов’язкові 4-тижневі курси, так званий передатестаційний цикл, а в період між передатестаційними циклами міг практично не брати участі в освітніх заходах.
Така програма лише імітувала навчання. Лікар мав проходити підвищення кваліфікації раз на п’ять років в академіях післядипломної освіти, навчальні програми яких рідко оновлювались. Через неефективність, бюрократію, вкрай нераціональну організацію навчання, яка була вимогою старої системи, лікарі були змушені імітувати навчання, а заклади післядипломної освіти часто імітували викладання.
У 2019 році МОЗ видав Наказ «Деякі питання безперервного професійного розвитку лікарів» від 22.02.2019 № 446, яким запровадив безперервний професійний розвиток (БПР) лікарів та змінив порядок атестації.
Тепер лікарі проходять навчання щорічно. Це дозволить їм бути конкурентними та отримувати нові навички одразу після появи цих технологій та практик на ринку.
Починаючи з 1 січня 2020 кожен лікар упродовж року має набрати щонайменше 50 балів БПР. Бали нараховуються за різні види навчання, які лікар вільно обирає на основі запропонованого МОЗ України переліку видів діяльності. Загалом кількість балів не обмежена, проте щорічний обов’язковий мінімум - саме 50 балів. Для лікарів, які значно перевищують кількісні і якісні вимоги до БПР, існує можливість позачергового отримання вищої категорії.
Перелік заходів безперервного професійного розвитку включає:
- науково-практичні конференції, конгреси, симпозіуми;
- дистанційні онлайн-курси;
- навчання на симуляційних тренінгах, тематичне навчання або семінари;
- цикли тематичного вдосконалення на факультетах та у закладах післядипломної освіти тривалістю 1-2 тижні;
- навчання або стажування в університеті або закладі охорони здоров’я - в Україні чи за кордоном;
- публікація статті або огляду в журналі з імпакт-фактором.
Лікар щороку вносить інформацію про своє навчання до особистого освітнього портфоліо та засвідчує його у керівника свого закладу.
З 2021 щороку для перевірки облікованих балів лікар має надсилати своє портфоліо в атестаційну комісію до 01 березня.
Якщо дані про перебіг БПР сфальсифіковано, то лікарю буде відмовлено в атестації.
Підтвердження категорії відбувається раз на 5 років, атестацію на присвоєння кваліфікаційної категорії можна проходити частіше.
За новим порядком атестації лікар не подаватиме звіту про професійну діяльність за останні три роки. Замість 20 сторінок статистичних показників лікарі подаватимуть індивідуальне освітнє портфоліо всього на одну сторінку. Співбесіду з атестаційною комісією також скасовано. Таким чином, МОЗ України мінімізує бюрократичні вимоги та корупційні ризики.
Чим може допомогти Центр медичного консалтингу «МедРада»
В Україні вже діють різноманітні курси для лікарів, які дають можливість отримати сучасні знання і навички. Крім того, центр громадського здоров’я МОЗ України розробляє і впроваджує онлайн-курси.
ЦМК «МедРада» допоможе грамотно організувати процес навчання, складе графік проходження навчання згідно Вашої спеціалізації, проінформує про усі доступні заходи безперервного професійного розвитку, допоможе заповнити особисте освітнє портфоліо за результатами проходження БПР та підготувати документи для подання до атестаційної комісії.