Використання фото пацієнта в рекламі медичного закладу
Психологи та фахівці з реклами стверджують, що візуальна складова реклами має найбільший вплив на аудиторію. Розміщувати на сайті фото пацієнта «до» і «після» надання медичної послуги зі схвальними відгуками - дієвий маркетинговий хід, який використовують багато сучасних медустанов.
Потенційні клієнти краще запам’ятовують рекламні пости з малюнками та фотографіями, ніж просто ті, які складаються з одного тексту. Тому рекламодавці часто використовують саме фотографії пацієнтів в рекламі медустанови для залучення уваги.
Але часто фотографії для такої реклами зроблені без згоди пацієнтів, які навіть не здогадуються, де саме, і в якому контексті будуть використані їх зображення.
Право людини на використання його зображення охороняється законодавством, причому не тільки Цивільним кодексом, а й також рядом норм, які регулюють відносини, що виникають в процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами.
Зміст абзацу 8 частини 1 статті 8 Закону України «Про рекламу» дає підстави зробити висновок, що незалежно від джерела походження розміщеного зображення, наявності або відсутності скарг від особи, яка зображена на фото, чинним законодавством передбачена обов’язковість письмової згоди особи на розміщення її зображення в рекламі .
Крім того, згідно з ч. 1 ст. 307 Цивільного кодексу України фізичну особу можна знімати на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою.
Частина 1 статті 308 Цивільного кодексу України встановлює, що фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті - за згодою дітей, вдови (вдівця) , а якщо їх немає, - батьків, братів і сестер.
Порушення цих норм права може бути розцінено як розголошення відомостей про факт звернення за медичною допомогою і станом здоров’я, що може спровокувати не тільки штрафи від Держпродспоживслужби, але і дати підстави фізичній особі для пред’явлення позову до медичного закладу (ч. 1 ст. 39-1 ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я»).
Як же краще за все буде оформити згоду особи на розміщення свого фото, наприклад, на сайті медичного центру?
- Звичайно ж така згода має бути письмовою, щоб уникнути неприємностей через розміщення реклами з використанням фото. Пропишіть окремим пунктом це питання, наприклад, в договорі на надання медичних послуг, а краще оформіть окремо інформовану згоду;
- Згода має бути отримана ДО розміщення реклами;
- Згода повинна містити оригінальний підпис тієї особи, зображення якої буде використовуватися в рекламі;
- Людина, яка дає згоду, повинна бути чітко ідентифікована, тому обов’язково прописуйте повністю прізвище, ім’я, по батькові, ідентифікаційний номер і реквізити паспорта;
- У згоді також потрібно чітко вказати дані фізичної / юридичної особи, якій пацієнт надає згоду (тобто зазначити особу, яка буде використовувати зображення в своїй рекламі);
- Обов’язково зазначте - в рекламі якого товару / послуги будуть використані зображення;
- Необхідно чітко визначити, які саме знімки, і яким чином, будуть використовуватися в рекламній діяльності медичної клініки. Майте на увазі, що, якщо пацієнт давав згоду на розміщення фотографії носа до і після проведення пластики, то розміщення фотографії, де зображено повністю обличчя пацієнта, буде вважатися порушенням. Ідеальним буде розмістити поруч з текстом згоди конкретні фото (або зразки), які будуть використовуватися.
- Слід звернути увагу, що згода на використання лікарем фото- і рентгенівських знімків до, під час і після лікування в наукових публікаціях, на лекціях, конференціях і т.д. не є згодою на використання знімків в рекламі.
Дар'я Маньковська
Останні новини
Юридичний супровід з питань мобілізації
🫠Трішки відволічемося від справ медичних. 🫡Найгарячішою темою сьогодні є військове право, а саме: захист призовників, військовозобовʼязаних та...
Електронна медична карта
Електронна медична картка (ЕМК) – це цифровий запис історії захворювань, консультацій та процедур. Тепер вся інформація зберігається не на папері, а в...