Фінансовий моніторинг: звичайна справа чи звичайна проблема
Починаючи з 28 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення» від 06.12.2019 року № 361-IX (далі - Закон про фінансовий моніторинг).
Основним завданням цього закону є переформування чинного законодавства відповідно до вимог, які діють в країнах-учасницях ЄС, зокрема шляхом імплементації норм четвертої Директиви (ЄС) 2015/849 «Про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання коштів та фінансування тероризму» і норм регламенту (ЄС) 2015/847 «Про інформацію, що супроводжує грошові перекази».
У зв’язку з чим було збільшено поріг фінансових операцій, які підпадають під фінансовий моніторинг (з 150 000 грн до 400 000 грн), при наявності однієї з чотирьох умов:
- Зарахування, переказ коштів, надання або отримання кредиту, здійснення інших фінансових операцій у разі, якщо хоча б один з учасників фінансової операції або банк такого учасника знаходиться в державі, яке не виконує або неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, залучених у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
- Фінансові операції з переказу коштів за кордон, в тому числі держав, які згідно з чинним законодавством України віднесені до офшорних зон;
- Фінансові операції з публічними діячами;
- Фінансові операції з готівкою, наприклад, внесення або переказ коштів.
Але на практиці все виглядає зовсім по-іншому. Відділ фінмоніторингу банку може зробити письмовий запит на підтвердження походження грошових активів, наприклад, до 200 000 грн. Крім стандартних документів та пояснень підприємства, фінансовий моніторинг банку може вимагати й інші документи, які не мають ніякого відношення до походження грошових активів, наприклад, запит на наявність складів або звіт 1-ДФ.
З однієї сторони, в цих запитах немає нічого забороненого, а з іншої - це дуже схоже на затягування часу для того, щоб грошові активи більше часу знаходились в обороті банку, адже на перевірку наданих документів банк має право впродовж 5 робочих днів.
Попри це, все одно необхідно надати банку відкрите пояснення та всі необхідні документи, і чим відкритіше буде пояснення, тим краще. Це буде демонструвати те, що походження грошових активів законне та вам немає чого приховувати.
Якщо надання банку всіх потрібних документів буде недостатнім для схвалення платежу, виходом із даної ситуації буде відмова від проведення проблемної операції та переведення коштів на рахунок в іншому банку.
Дар'я Ситенко
Останні новини
Юридичний супровід з питань мобілізації
🫠Трішки відволічемося від справ медичних. 🫡Найгарячішою темою сьогодні є військове право, а саме: захист призовників, військовозобовʼязаних та...
Електронна медична карта
Електронна медична картка (ЕМК) – це цифровий запис історії захворювань, консультацій та процедур. Тепер вся інформація зберігається не на папері, а в...